Filmy gdańsk

Przeszukaj katalog

Zestawienie najlepszych i najpopularniejszych filmów w których występuje gdańsk. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.

Motyw

6,7
Kiedy w gdańskiej restauracji padają strzały, Luiza Porębska oraz jej mąż Maks zostają ranni. Podejrzenia niezwłocznie spadają na ich pracownicę Annę Czarnecką, która próbowała uciec z kraju. Aresztowana "Czarna" nie przyznaje się do winy. Sugeruje jednak, że w zdarzenie uwikłana jest jej szefowa. Sprawa zostaje przydzielona komisarzowi Pawłowi Szulcowi, śledczemu z dużym doświadczeniem, ale też ogromnymi problemami w życiu prywatnym. Kobiety obwiniają się wzajemnie, a Szulc szybko orientuje się, że cała trójka to znajomi z czasów liceum. Kto więc kłamie i kto miał… motyw? Sprawa, początkowo oczywista, co chwila zmienia tor. Nie wystarczy odpowiedzieć na pytanie, kto strzelał. Aby rozwiązać zagadkę, trzeba będzie zajrzeć także w przeszłość i poznać jej tajemnice.
Film, nagrodzony Oscarem przez Amerykańska Akademię, który powstał w oparciu o słynną powieść Güntera Grassa pod tym samym tytułem, portretuje mieszkańców Gdańska – Polaków, Niemców i Kaszubów – na tle historycznych wydarzeń pomiędzy rokiem 1924 i końcem II wojny światowej. Bacznym obserwatorem owych zdarzeń jest Oskar Matzerath, nad wiek rozwinięty chłopiec, którego świat dorosłych napawa sceptycyzmem i niechęcią. Nie chcąc stać się jego częścią, w dniu trzecich urodzin postanawia, że nie będzie dalej rosnąć. Z okazji urodzin rodzice kupują mu blaszany bębenek, który odtąd będzie jego nieodłącznym towarzyszem. Głośnym bębnieniem i przenikliwym wrzaskiem chłopiec potrafi kruszyć szkło, tym samym protestując przeciwko braku zainteresowania i kłamstwom dorosłych.
Jest sierpień roku 1980. W stoczni Gdańskiej rozpoczyna się strajk. Jednym z jego organizatorów jest Maciek Tomczyk syn Mateusza Birkuta. Władze radiokomitetu wysyłają na Wybrzeże redaktora Winkla, aby zebrał materiały na temat Tomczyka. Mają one posłużyć do spreparowania reportażu oczerniającego przywódców strajku. Winkel wnika w środowisko opozycji. Poznaje prawdę o życiu Tomczyka, spotyka ludzi, nie boją się głośno mówić o zbrodniach władzy ludowej. Zaczyna rozumieć, że w Polsce rzeczywiście można coś zmienić. Ale czy starczy mu odwagi, by przejść na stronę barykady?


Rok 1976. Na korytarzu gmachu Telewizji, Agnieszka - dyplomantka szkoły filmowej - przekonuje "ważnego" redaktora o potrzebie powstania filmu o Mateuszu Birkucie, przed laty przodowniku pracy, którego błyskotliwa kariera skończyła się nagle i niespodziewanie gdzieś około roku 1952. Po pertraktacjach dziewczyna dostaje wreszcie taśmę i niezbędny sprzęt. Rozpoczyna prywatne śledztwo, mające ustalić przyczyny sukcesu i upadku Birkuta.
Zbliża się kres "komuny" w Polsce. Krzysztof zostaje wyrzucony ze szkoły za kolportaż ulotek. Trafia do nowego liceum, do klasy IVa. Tworzy zgraną paczkę kumpli, młodych gniewnych, zaangażowanych w polityczną działalność, zakładają teatr polityczny. Za kilka miesięcy matura - egzamin dojrzałości. Czy go zdadzą?
Komedia pomyłek. Klub sportowy Stal z Tczewa zakontraktował czarnoskórego koszykarza. Już od chwili przylotu do Polski zaczyna się seria zabawnych perypetii. Samolot z Abrahamem Lincolnem ląduje w Gdańsku, a nie w Warszawie. Delegacja klubu pomyłkowo wita i odwozi do hotelu czarnoskórego… pastora, a Lincoln trafia do Moniki, studentki anglistyki. Po wielu przejściach (porwanie przez klub z Olsztyna, ślub z Moniką, która okazuje się być córką prezesa klubu) Lincoln zostaje w klubie Stali.
Akcja serialu, rozgrywającego się w latach 1308 - 34, osnuta jest wokół historycznych wydarzeń związanych z działalnością zjednoczeniową Władysława Łokietka. Głównym bohaterem jest Gniewko, syn rybaków spod Gdańska, któremu Brandenburczycy zabili rodziców.

Wraki

6,2
Bohaterami filmu są gdańscy nurkowie. Jeden z nich, Antoni Barnat, oskarżony zostaje o spowodowanie wypadku podczas akcji wydobywania wraku. Skutkiem tego Rafał, jego rywal do serca Teresy, omal nie stracił życia. Oskarżenie jednak było bezpodstawne i obaj przyjaciele wspólnie podejmują pracę.
Fabuła filmu opiera się o desperacką próbę popełnienia samobójstwa przez młodego człowieka, w tle której to historii trwa spór o zastosowanie właściwej metody negocjacji. Rzecz się dzieje w Gdańsku, z ostatniego piętra wieżowca chce wyskoczyć człowiek. Przybywa niezwłocznie milicja i prokurator, który widząc początkowe zdeterminowanie mężczyzny postanawia wezwać na pomoc lekarzy psychiatrów (w owych czasach nie było jeszcze zawodowych negocjatorów policyjnych). Do akcji wkracza w efekcie dwóch lekarzy: młody dr Kucharski, który proponuje zastosowanie elementów siłowych przy użyciu nowoczesnej techniki oraz jego nauczyciel, prof. Leszczyński, który z szacunkiem odnosi się do desperata, powoli zdobywa jego zaufanie i pozostawia mu samodzielność decyzji. Czy odniesie sukces?
Film na podstawie światowego bestsellera Josefa Martina Bauera. Clemens Forell zostaje wzięty do niewoli i spędził 4 lata w obozie jenieckim na Syberii. Kiedy udaje mu się z niego uciec przemierza ponad 14 000 kilometrów w drodze do domu. Cała jego wyprawa trwa ponad 3 lata, a przez ten cały czas jest ścigany przez jednego z nadzorców obozu. Przemierza Syberię i Persję oraz Turcję, gdzie spotyka pomocnych ludzi. Do domu dociera po 9 latach tułaczki tuż przed Bożym Narodzeniem.
Słowa kluczowe

Proszę czekać…