Filmy ludwik czternasty

Przeszukaj katalog

Zestawienie najlepszych i najpopularniejszych filmów w których występuje ludwik czternasty. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.

Pełna akcji i przygód opowieść o ponownym spotkaniu sławnych trzech muszkieterów i D'Artagnana, w której walczą "jeden za wszystkich i wszyscy za jednego" w obronie honoru króla i za przyszłość kraju. Leonardo DiCaprio występuje w podwójnej roli - okrutnego króla Ludwika XIV i tajemniczego więźnia z twarzą ukrytą pod żelazną maską. Paryż głoduje, ale król Ludwik XIV bardziej zainteresowany jest miłostkami, rozpustą i dworskimi intrygami niż losem swych poddanych. Trzej muszkieterowie, w których role wcielili się znakomici Jeremy Irons, John Malkovich i Gérard Depardieu obmyślają śmiały plan uwolnienia Francji spod tyranii króla. Jedynie D'Artagnan (Gabriel Byrne) stoi im na drodze.
Film, nagrodzony Oscarem przez Amerykańska Akademię, który powstał w oparciu o słynną powieść Güntera Grassa pod tym samym tytułem, portretuje mieszkańców Gdańska – Polaków, Niemców i Kaszubów – na tle historycznych wydarzeń pomiędzy rokiem 1924 i końcem II wojny światowej. Bacznym obserwatorem owych zdarzeń jest Oskar Matzerath, nad wiek rozwinięty chłopiec, którego świat dorosłych napawa sceptycyzmem i niechęcią. Nie chcąc stać się jego częścią, w dniu trzecich urodzin postanawia, że nie będzie dalej rosnąć. Z okazji urodzin rodzice kupują mu blaszany bębenek, który odtąd będzie jego nieodłącznym towarzyszem. Głośnym bębnieniem i przenikliwym wrzaskiem chłopiec potrafi kruszyć szkło, tym samym protestując przeciwko braku zainteresowania i kłamstwom dorosłych.
Oczarowany urodą i sprytem markizy, król Ludwik XIV powierza jej specjalną misję: ma ona nakłonić posła szacha, Bachtiary Beya do odwiedzenia Wersalu i podpisania traktatu pokojowego. Bachtiary zgadza się pod jednym warunkiem. W zamian żąda Angeliki. Po wielu perypetiach i niespodziewanych zwrotach akcji Angelika dowiaduje się, że jej mąż, hrabia Joffrey de Peyrac, żyje. Wyruszą więc na poszukiwanie ukochanego.


Sierpień 1715 roku. W drodze powrotnej do zamku Ludwik XIV (Jean-Pierre Léaud) poczuł ostry ból w nodze. Następnego dnia, król nadal pełni swoje obowiązki, ale nie czuje się dobrze, ma gorączkę. Zjada mało i jest osłabiony. Jest to początek powolnej agonii największego króla Francji, w otoczeniu swoich zwolenników i swoich lekarzy.

Vatel

7,0
Akcja rozgrywa się w kwietniu 1671 roku na dworze księcia Conté. Książę szykuje się na przyjazd króla Ludwika XIV i jego wersalskiego dworu na zamek w Chantilly. Wiele sobie po tej wizycie obiecuje. Jednak ma tylko trzy dni, by olśnić króla i zdobyć jego przychylność. Osoba oddelegowaną do urządzenia przyjęcia jest Francois Vatel.
Młody król Ludwik XIV, postanawia zmienić stary pałacyk myśliwski w najwspanialszy pałac na świecie.
14-letni Ludwik XIV wie, że pewnego dnia obejmie rządy we Francji. Ale wie również, że wrogowie postarają się na wszelkie możliwe sposoby zagrodzić mu drogę do tronu. To go deprymuje. Jednakże poprzez taniec, w którym się wprawia, poprzez muzykę i choreografię, które tworzy dla niego Jean-Baptiste Lully postać Ludwika nabiera blasku i powoli przeobraża się w Króla Słońce. W baletowym klasycznym tańcu Ludwik zdaje się pokonywać prawa natury i ograniczenia własnego ciała, staje się idealnym wcieleniem samego siebie: Bogiem na Ziemi. Konsekwencją wzmocnienia pozycji króla jest transformacja państwa - ze słabego, rozbitego wewnętrznie, nękanego korupcją i intrygami politycznymi, w silne, nienaruszalne, rządzone silną ręką władcy absolutnego...
Kawaler de Charentes otrzymuje misję zawiezienia do Polski ważnego listu oraz sprowadzenia z Polski ojca królowej Marii Kazimiery. Wyrusza do Polski nie wiedząc, że towarzyszący mu służący Błażej otrzymał rozkaz zabicia ojca królowej Marysieńki w drodze powrotnej...
Angelika jest świadkiem zbrodni popełnionej przez królewskiego brata. Przyjaciel markizy nagłaśnia ten haniebny czyn w swych pamfletach. Aby zatuszować sprawę, Król Słońca ofiaruje jej koncesję na sprzedaż czekolady. Dzięki temu Angelika szybko się bogaci i zdobywa miłość marszałka Francji, Filipa de Plessis-Bellieres, który, jak się później okazuje, również jest zamieszany w spisek przeciwko królowi.
W Lyonie uwagę Moliera (Bernard Giraudeau) przyciąga "markiza" Teresa de Gorla (Sophie Marceau), młoda tancerka, czasami prostytuowana przez ojca. Jeden z aktorów trupy, Du Parc zwany Gros-René (Patrick Timsit), natychmiast ulega jej urokowi i żeni się z nią. Pod nazwiskiem Miss Du Parc dołącza do trupy Moliera i podróżuje po całej Francji. Ale podczas swojego pierwszego występu milczy. Odtąd Molier nie powierzał już jej żadnej roli. Jednak tańcząc, aby zabawić publiczność w przerwie, została zauważona przez Monsieur (Franck de la Personne), brata króla, który następnie zamówił balet komediowy dla swojego brata Ludwika XIV (Thierry Lhermitte). Molier, wciąż odmawia powierzenia jej tekstu, więc ucieka. Jej spotkanie z dramatopisarzem Jeanem Racine'em (Lambert Wilson) zmieni wszystko: w końcu zgadza się zatańczyć przed królem, który również będzie olśniony. Zakochany Racine napisał dla niej sztukę "Andromachę".
Słowa kluczowe

Proszę czekać…